telegram channel

ساعت کار مرکـز :

شنبه تا 4شنبه: ساعت 8 الی 22 - 5شنبه ها: ساعت 8 الی 14

شما اینجا هستسد:صفحه اصلی»پستان»بیماریهای پستان و درمان آنها

بیماریهای پستان و درمان آنها

ناهنجاریهای نوک پستان Abnormal nipples

تغییر در ظاهر نوک پستان و نواحی اطراف آن ( آرئولا ) را ناهنجاریهای نوک پستان گویند .

سن ، ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

دو نوع اصلی ناهنجاری نوک پستان وجود دارد : تورفتگی به داخل پستان ( برگشتگی و چرخش نوک پستان ) و بیماریهایی که پوست رو و اطراف نوک پستان را مبتلا می سازد . هر چند این ناهنجاریها اغلب به علت مشکلات کوچکی که به آسانی قابل درمان هستند ایجاد می شوند، اما هر تغییری در حالت نوک پستان باید مورد توجه طبی قرار گیرد . زیرا در موارد نادر ممکن است سرطان پستان مطرح باشد .

علل بیماری

برگشتگی و چرخش نوک پستان ممکن است طی بلوغ اتفاق افتد . این نوع چرخش بی ضرر است ، هر چند در آینده ممکن است شیردهی را دشوار سازد . چرخش نوک پستان ممکن است در نتیجه التهاب در مجاری شیری زیر آن ناحیه باشد . این حالت اغلب خانمهای غیر حامله ای را که سیگاری هستند مبتلا می سازد .تغییرات در ساختمان پستان با تغییرسن ممکن است اتفاق افتد و موجب کشیده شدن نوک پستان در افراد مسن گردد . با شیوع کمتری چرخش نوک پستان در بزرگسالان ممکن است به علت سرطان پستان باشد .

در بسیاری از خانمها در طی چند هفته اول شیردهی ترکهای ریز و نواحی سفتی در روی نوک پستانشان بوجود می آید . این ترکها اغلب به این دلیل است که نوزاد تمام نوک پستان را در هنگام مکیدن و شیر خوردن وارد دهانش نمی نماید . خیس ماندن نوک پستان پس از شیردهی می تواند باعث جراحت و ترک خوردگی شود . ترکهای نوک پستان غالباً ایجاد درد سوزنده یا تیر کشنده ای می نمایند و این درد به هنگام شروع یا در انتهای شیردهی ایجاد می شود و ممکن است منجر به عفونت شود که این عفونت به دلیل التهاب بافت پستان می باشد . قسمتهای خشک لایه لایه شده پوست و یا اطراف هر دو پستان می توانند ناشی از اگزما باشند . اگزما معمولاً خارش دار بوده و مستعد بروز در قسمتهای مختلفی روی بدن است . در هر حال پوست روی نوک پستان گاهی تغییر مینماید که این تغییر شبیه اگزما است و در حقیقت موجب بیماری پاژه در پستان میشود که شکل نادری از سرطان است که منشاء آن مجاری شیر می باشد . برخلاف اگزما ، بیماری پاژه ( Paget) به ندرت در هر نوک پستان بروز می نماید و بهبود نمی یابد . این نوع سرطان پستان غالباً ایجاد زخم و خونریزی از نوک پستان می نماید و اغلب همراه با توده پستان است .

اقدامات درمانی

پزشک پستانها را معاینه خواهد نمود . خصوصاً توجه خاصی به نوک آنها خواهد کرد . در صورتیکه نوک پستان چرخش به داخل کرده باشد اما با شیردهی مربوط نباشد ، فرد را به کلینیک سونوگرافی یا ماموگرافی ارجاع می دهند تا ناهنجاریهای پستان بررسی شود . در صورتیکه توده پستان یافت شد ، توسط سرنگ و سوزن نمونه ای از مایع یا سلول از توده برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلول سرطانی آزمایش می شود . اگر رو یا اطراف نوک پستان ، راش ( دانه ) وجود داشته باشد یک نمونه پوستی نیز برداشته خواهد شد و از نظر وجود سلولهای سرطانی بررسی می شود .

گاهی امکان دارد که چرخش نوک پستان که از زمان بلوغ وجود داشته اصلاح شود ، بدین طریق که هر روز با کمک انگشت شصت و نشانه به آرامی نوک پستان به بیرون کشیده شود و این کار هفته ها تکرار گردد . وسیله ای ساکشن مانند ، نظیر پستانک که به طور موقت در داخل پستان بند قرار داده می شود نیز می تواند کمک به بیرون کشیدن نوک پستان نماید .

در صورت ترک خوردگی ، نوک پستان باید به دقت شسته و خشک شود و از یک مرطوب کننده استفاده نمود . قبل از شیردهی ماده مرطوب کننده بایستی کاملاً تمیز شود . همچنین باید استفاده از پدهای پلاستیکی در داخل پستان بند که موجب رطوبت و در نتیجه عفونت می شود نباید استفاده نمود . عفونت با آنتی بیوتیک درمان می شود . اگزما با استفاده از کرم هیدروکورتیزن بهبود می یابد . در صورت کشف سرطان پستان بیمار جهت معالجه ارجاع داده خواهد شد و آزمایشات تکمیلی شامل آزمایشات خون و رادیوگرافی ها انجام می گردد تا در صورت انتشار سرطان به سایر قسمتها مشخص گردد . در صورت تشخیص بیماری پاژه ، پوست میتلا به همراه بافت اطراف برداشته خواهد شد . در صورت کشف توده ، درمان میتواند مشتمل بر جراحی ، رادیوتراپی یا شیمی درمانی باشد .

خواندن 244 دفعه
دوشنبه, 03 خرداد 1395 ساعت 17:33 چاپ

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات مرکز

آدرس: اصفهان - خیابان شمس آبادی-چهارراه قصر-مجتمع قصرنور-طبقه 5-واحد501

تلفن‌های تماس: 32240047-031 - 09130748424

تلفن گویا: 9730361

فکس  : 03132240047

کدپستی: 3165844567

ایمیل: info@novintahlilgaran.com

map

رفتن به بالا