telegram channel

ساعت کار مرکـز :

شنبه تا 4شنبه: ساعت 8 الی 22 - 5شنبه ها: ساعت 8 الی 14

شما اینجا هستسد:صفحه اصلی»مصاحبه های دکتر گوهریان در روزنامه اصفهان زیبا

مصاحبه های دکتر گوهریان در روزنامه اصفهان زیبا

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (23)

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (23)


مشاور علمی پژوهشی: دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی


روزه‌داری از اعمال بسیار مناسب در پیشگیری و حتی درمان بیماری‌هاست. بیمارانی که قبل از ماه مبارک رمضان و یا حین ماه تحت عمل‌های جراحی قرار می‌گیرند، ‌دچار مشکلاتی در روزه‌داری می‌شوند. عمل جراحی با ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی بدن است و به عنوان یک استرس برای بیمار محسوب می‌شود. پس از عمل جراحی نیاز بدن به انرژی و مواد پروتئین جهت ترمیم زخم‌های ناشی از عمل جراحی افزایش می‌یابد. لذا دریافت پروتئین، قند و ویتامین‌های لازم برای بازسازی ارگان‌های تحت عمل جراحی حیاتی است.حداقل زمان لازم برای بازسازی ارگان‌های بدن دو هفته است. لذا برای عمل‌های کوچک با صلاحدید پزشک طی دو هفته و برای عمل‌های بزرگ طی یک ماه پس از عمل توصیه به گرفتن روزه نمی‌شود. انجام عمل جراحی قبل از ماه مبارک یا بعد از آن باید بر اساس نظر پزشک معالج انجام و هر گونه تاخیری بیجا در عمل جراحی از نظر شرعی و علمی مجاز نیست.

 

سوال مسابقه: شرایط روزه‌داری بعد از عمل جراحی چگونه است؟
الف)تا 10 روز پس از عمل جراحی می‌توان روزه گرفت.
ب)در صورتی که عمل جراحی قبل از ماه مبارک باشد، روزه گرفتن بلامانع است.
ج)تاخیر در عمل جراحی تا بعد از ماه مبارک رمضان بلامانع است.
د)برای ترمیم عمل جراحی نیاز به انرژی، پروتئین و ویتامین‌های مورد نیاز است.


شرایط شرکت در مسابقه
برای شرکت در این مسابقه که هر هفته شنبه‌ها چاپ می‌شود، حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌خانوادگی در سایت‌ novintahlilgaran.com ذکر کنید. آخرین مهلت شرکت، یک هفته پس از چاپ است. ضمنا پاسخ هفته گذشته گزینه الف بود. هر پنج شماره یک بار به افرادی که به سلسله سوالات پاسخ صحیح دهند، به قید قرعه جوایز نفیسی ارائه خواهد شد:


جایزه ویژه نفر اول: 5 میلیون تومان
پنج نفر برگزیده دوم: هزینه سفر به مشهد مقدس
پنج ‌نفر برگزیده سوم: 5 دستگاه تبلت


نام پنجمین برنده: حسن حاج هاشم خانی


برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های: مطب 32240047، آقای اشکاوندی 09139008120 و خانم امینی 09130748424 تماس بگیرید.

روزه‌داری مبتلایان به بیماری‌های ‌گوارشی

روزه گرفتن یا نگرفتن؟


دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی و عضو انجمن آمریکا و اروپا درباره روزه‌داری در افراد مبتلا به بیماری‌های ‌گوارشی به طور کامل توضیح می‌دهند: در ماه مبارک رمضان طبق دستور الهی مسلمانان باید بین 11تا 18 ساعت در روز را روزه بگیرند. در این ماه نحوه تغذیه افراد کاملا متفاوت بوده و روزه‌داران دو وعده غذایی حجیم را در برنامه غذایی خود قرار می‌دهند و همچنین بیش از 70 درصد پس از صرف سحری مجددا به بستر می‌روند که خود می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید برخی بیماری‌های گوارشی شود‌. حال باید ببینیم علل مشــکلات گوارشی چیست و در چه مواردی روزه‌داری ممنوع می‌شود:‌


علل مشکلات گوارشی
بسیاری از مشکلات گوارشی به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی سالم، پرخوری و افراط در بعضی گروه‌های غذایی و البته تحرک نداشتن است، یعنی اسهال مزمن، یبوســـت مزمــن و مشکلات سوءهاضمه بدون زخم یا مشکلات روده تحریک‌پذیر که قسمتی از مشکلات قابل تقسیم‌بندی گوارشی است طی ماه مبارک رمضان تشدید می‌شوند و علایم آنها بدتر خواهد شد ولی هیچ‌کدام ضرر عمده‌ای را متوجه فرد نمی‌کند و موجبات خون‌ریزی و غیره را فراهم نمی‌کند که جزو موارد منع روزه‌داری قرار گیرد؛ اما بیماری‌هایی هستند که برای فرد مبتلا باید در ممنوعیت روزه تاکید کرد.


بیماران مبتلا به زخم معده‌
زخم‌های فعال دستگاه گوارش شامل زخم معده و زخم اثنی عشر هستند‌. اگر به تازگی آندوسکوپی کرده‌اید و تشخیص زخم معده برای تان داده شده است، نباید روزه بگیرید ‌ولی در صورتی که درمان زخم معده یا اثنی عشر شده‌اید و دو هفته از اتمام درمان گذشته و بدون علامت هستید با مصرف داروهای آنتی اسید در سحر و افطار می‌توانید روزه بگیرید‌.


بیماران مبتلا به کولیت یا سروز
کسانی که به بیماری کولیت یا سروز یا کرون مبتلا هستند‌، به دلیل تشدید مشکلات در اثر روز‌ه‌داری بهتر است از روزه‌داری اجتناب کنند‌.


مبتلایان به سوء هاضمه
در این بیماری‌، بیمار از تهوع، سوزش سردل، نفخ‌، آروغ و احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم رنج می‌برد‌. علائم این افراد در اثرخالی ماندن معده و ترشح اسید معده تشدید می‌شود ولی به هرحال تصمیم درباره روزه‌داری با شماست‌. اگر با وجود این علائم تمایل دارید روزه بگیرید‌، برای جلوگیری از حالت‌های ناخوشایند باید پیش از مصرف سحری و افطاری داروهای خود را مصرف کنید و حجم وعده غذای تان را کاهش دهید و پرخوری نکنید‌. از مصرف چای با حجم زیاد و به خصوص چای پررنگ و قهوه بپرهیزید‌. غذاهای کم چرب و کم ادویه‌، برای شما مناسب‌تر هستند، از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید‌. در ضمن در این بیماری پزشک باید هشدار‌دهنده باشد و در صورتی که علائم زیر وجود داشته باشد تا موقع مشخص شدن، بیمار از روزه گرفتن معاف است. این علائم شامل‌: کاهش وزن قابل ملاحظه‌، استفراغ مکرر و مداوم‌، استفراغ خونی‌، دفع مدفوع سیاه و خونی‌، اشکال در بلع نیز است‌. در صـورت عدم پاســـخ به داروها و توصیه‌هـا به خصوص در افراد بـــالای 50 سال بهتر است برای بدخیمی‌های گوارش نخست اندوسکوپی صورت بگیرد‌.


مبتلایان به یبوست
کم آبی‌، یبوست فرض را درکسانی که به این مشکل دچارند تشدید خواهدکرد‌. با وجود این اگر تمایل دارند روزه بگیرند برای جلوگیری از مشکل جدی‌تر‌، حجم مواد فیبری مانند میوه و سبزیجات در وعده غذایی خود، بیشتر کنید‌، تحرک داشته باشید و در طول شبانه روز 8 تا 10 لیوان مایعات بنوشید‌. مصرف چای تان را کم کنید‌.


بیماری ریفلاکس معدوی‌- مروی
بازگشت محتویات معده به مری در همه افراد نرمال، به صورت روزانه دیده می‌شود ولی در صورتی که تکرار شوند و آزار‌دهنده باشند، بیماری تلقی می‌شود‌. شایع‌ترین علائم آن در شکل سوزش سردل و ترش کردن است ولی علائم دیگر هم شامل پر آب شدن دهان، اختلال در بلع، سرفه مزمن، آسم و خرابی زود‌رس دندان‌ها می‌تواند حکایت از ریفلاکس باشد‌. در موارد شدید می‌تواند منجر به زخم مری و تنگی مری یا حتی سرطان مری شود‌. در صورت عدم تشخیص عدم علائم هشدار‌دهنده (‌کاهش وزن‌، استفراغ خونی‌، مدفوع سیاه و استفراغ‌های مقاوم)نیاز به آندوسکوپی نیست و با اصلاح شیوه زندگی می‌توان علائم بیماری را برطرف کرد‌. به این بیماران توصیه می‌شود‌ حجم غذا را کاهش دهند، از وزن خود بکاهند و از مصرف زیاد تا حد مرکبات پرهیز کنند. شب‌ها 20 تا 30 درجه سر خود را بالاتر قرار داده، شیب‌دار بخوابند ‌و از استعمال دخانیات و مصرف الکل بپرهیزند و در صورتی که دچار برگشت غذا به داخل دهان هستند و از ابطال روزه خود نگران هستند، تجویز داروهای پیش رونده دستگاه ‌گوارش (پرو‌کیتینک)علاوه بر داروهای کاهش اسید معده مفید است.

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (22)

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (22)

مشاور علمی پژوهشی: دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی


روش‌های جدید در درمان کیست پیلونیدال(کیست مویی) و خال‌های بدن و هموروئید و واریس پا با انجام جراحی لیزری در حال گسترش است.انجام جراحی با روش لیزری در حالی که با کاهش درد و خونریزی همراه است، باعث بهبودی سریع‌تر بعد از عمل و کاهش دوران نقاهت می‌شود.در روش جراحی لیزری به جای استفاده از تیغ جراحی و بخیه جراحی از برش لیزری و انعقاد خون توسط انرژی لیزری استفاده می‌شود. گاهی به علت ایجاد ترومبوز و التهاب ناشی از لیزر درد کمی در محل لیزر درمانی ایجاد می‌شود که با روش‌های دیگر درمان لیزری و مصرف مسکن قابل کنترل است. کاهش درد در بیماری کیست مویی و هموروئید و واریس اندام‌ها و برداشت خال‌های بدن از نتایج خوب درمان با لیزر است.خوشبختانه مرکز ما در زمینه لیزر درمانی بیماری‌های واریس، کیست مویی، هموروئید و برداشت‌های خال بدن با بهترین تیم تخصصی در خدمت هموطنان است.

سوال مسابقه: درمان کیست مویی، هموروئید و واریس اندام‌ها چیست؟
الف)کیست مویی: جراحی، لیزر_ هموروئید: دارویی، جراحی_واریس اندام‌ها: دارویی_ لیزری
ب)کیست مویی: دارو، جراحی_ هموروئید: لیزری_ واریس اندا‌م‌ها: دارویی
ج)کیست مویی: لیزر، جراحی_هموروئید: دارویی- واریس اندام‌ها: لیزری
د)کیست مویی: لیزری- هموروئید: جراحی، لیزری- واریس اندام‌ها: دارویی


برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های: مطب 32240047، آقای اشکاوندی 09139008120 و خانم امینی 09130748424 تماس بگیرید.


شرایط شرکت در مسابقه
برای شرکت در این مسابقه که هر هفته شنبه‌ها چاپ می‌شود، حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌خانوادگی در سایت‌ novintahlilgaran.com ذکر کنید. آخرین مهلت شرکت، یک هفته پس از چاپ است. ضمنا پاسخ هفته گذشته گزینه( د )بود. هر پنج شماره یک بار به افرادی که به سلسله سوالات پاسخ صحیح دهند، به قید قرعه جوایز نفیسی ارائه خواهد شد:
جایزه ویژه نفر اول: 5 میلیون تومان
پنج نفر برگزیده دوم: هزینه سفر به مشهد مقدس
پنج ‌نفر برگزیده سوم: 5 دستگاه تبلت


نام پنجمین برنده: حسن حاج هاشم خانی

دردهای شکمی که باید جدی گرفته شود

علائم و هشدار
دردهای شکمی که باید جدی گرفته شود


شـــکم به حـــد فاصــل بین پرده دیافراگم‌(پــرده زیر ریه‌هـــا)تا ناحیه ورودی لگن گفته می شود و یک حفره توخالی است که برخی اندام‌های توخالی مثل بخش کوچکی از مــری، معده، روده بزرگ و روده کوچک و نیز کبد‌، لوزالمعده‌، طحال و کیسه صفرا در آن جـــای گرفته‌اند‌. در دو طرف مهره‌ها و در ناحیه پشت کلیه و سیستم مجـــاری ادراری و کمـــی پایین‌تــر رحــم و تخمدان‌ها در جنس مونث قرار دارد‌. آسیب و اختلال عملکرد در هر کدام از این بخش‌ها باعــث ایجـــاد درد می‌شـــود‌. دکتــــر وحیـــد گوهریـــان فــوق تخصص بیماری‌های گوارشی در ادامه چنین می‌گوید: از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به پزشک دردهای شکمی هستند‌. در مواردی از آنها نیاز به پیگیری و مراجعه پزشک است که عبارتند از:

 

دردهای ارجاعی
منشا این دردها ‌از محوطه خارج از شکمی است‌؛ یعنی بیمار با شدت درد شکم به پزشک مراجعه می‌کند و بعد از معاینه‌ها و آزمایشات متعدد معلوم می‌شود که مثلا درد مربوط به عفونت قسمت تحتانی ریه‌ها و در اثر سینه پهلو بوده یا مربوط به اختلالات ستون‌های مهره‌ای و پشتی وکمری است.


درد شدید و نفس‌گیر
دردهای ناتوان‌کننده و شدید که فرد در اثر آن خمیده و دولا راه می‌رود، نمی‌تواند بخوابــد یا قــادر به حضور در محل کار نیست از نوع شدید هستند و به بررسی نیاز دارند‌.

 

درد مداوم

دردهای کوتــاه مــدت شکمی معمولا مهم نیستند مثل تولید و حرکت گاز در روده‌هــا که اغلب بعد از مدت کوتاهی‌، بهبود پیدا می‌کند‌، ولی تــداوم آن ممکن اســت مشکل‌ساز باشد‌. دردهای شدید، عود‌کننده و طول کشیده از مواردی هستند که باید بررسی شود‌.‌

 

درد همراه با تب
درد همرا تب درد غیرمعمولی و معمولا نشان‌دهنده عفونت داخل بدن است‌. گاهی زخم معده یا اثنی عشر دچار پارگی می‌شوند و در حفره شکم عفونت ایجاد می‌کنند‌. آبسه‌های داخل شکمی‌، التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده و سنگ‌های کلیوی که دچار عارضه شده‌اند، از علل مهم تب همراه با دل درد هستند و همگی بیماری‌های مهمی به شمار می‌روند‌.

 

‌درد شکم همراه با زردی پوست
وجود درد همراه با زردی پوست‌، به بررسی دقیق‌تر و گاهی بستری شدن بیمار نیاز دارد‌. این علامت می‌تواند به علت وجود سنگ کیســه صفرا‌، تکان خوردن آن در نتیجه انسداد مجرای صفراوی باشد‌. این بیماران با دل درد شدید و استفراغ مراجعه می‌کنند و گاهی لازم است در اسرع وقت تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

 

دردی که به پشت انتشار دارد‌
دردهایی که به پشت انتشار دارد، ممکن است با دردهای کمر یا عضلانی اشتباه گرفته شوند ولی همراه درد شکم و درد پشت گاهی به دلیل التهاب پانکراس‌(پانک آتیک)یا التهاب و زخم اثنی عشر است‌. این بیماران هم باید از نظر قلبی بررسی شوند‌.

 

‌دردهای همراه با خونریزی گوارش
درد شکم و استفراغ حاوی خون‌، می‌تواند به دلیل خونریزی از مری یا معده باشد‌. خونریزی گاهی ناشی از وجود زخم در دستگاه گوارش فوقانی‌، بیماری‌های مزمن کبدی یا حتی سرطان‌های دستگاه گوارش است. گاهی خونریزی گوارش خود را با رنگ سیاه مدفوع نشان می‌دهد و برخی اوقات در فرد دچار درد شکم، خون روشن همراه با مدفوع یا بدون آن از مقعد دفع می‌شود‌. در همه این موارد باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.

 

‌دردی که با تغییر وضعیت شدت می‌یابد
اگر در اثر حرکت‌، پهلو به پهلو شده و سرفه در ناحیه شکم شدیدتر می‌شود‌، احتمالا اتفاق مهمی افتاده و پرده پوشاننده حفره شکم دچار التهاب شده است، به این حالت پریتونیت گفته می‌شود‌. پریتونیت یکی از اورژانس‌های پزشکی است و اغلب به عمل جراحی اورژانس نیاز است‌. چنین افرادی در حین معاینه شکم با کوچک‌ترین فشار روی جدار شکم دچار درد بسیار شدید می‌شوند‌. سوراخ شدن جدار روده یا معده دو انسداد عروق که به روده‌ها خون‌رسانی می‌کنند، از علت منجر به پرتیونیت هستند‌.

 

دردی که به کشاله ران تیر می‌کشد‌
دردهایی که از ناحیه کمر شروع و به کشاله ران تیر می‌کشند‌، معمولا ناشی از بیماری‌های کلیوی مانند عفونت کلیه و سنگ‌های کلیوی هستند‌. بیماران اغلب شکایت‌های دیگری از قبیل سوزش ادرار‌، تهوع و استفراغ هم دارند‌.

 

‌درد عصبی
بعضی بیماران هنگام مراجعه به یک نقطه خاص مانند ناف یا پهلو یا نقطه‌ای در زیر دنده‌ها اشاره می‌کنند که نشان‌دهنده بیماری باشد، اما پیدا نمی‌شود‌. این دردها بیشتر جنبه روحی روانی دارند‌. در این زمان پزشکان، بیمار را به خواب خوب، ورزش و کنترل استرس‌های محیطی تشویق می‌کنند و در صورت لزوم به روان پزشک ارجاع می‌دهند‌.
دردی که در اثر فعالیت ایجاد می‌شود

این نوع درد شکم باید جدی‌تر بررسی ‌شود‌. اگر درد بالای شکم در اثر فعالیت‌، مثلا ورزش کردن یا بالا رفتن از پله ها ایجاد شود‌، به خصوص اگر با تهوع زیاد، تنگی نفس یا تعریق همراه باشد، ممکن است نشانه درد قلبی باشد. متاسفانه مبتلایان به چنین دردهایی خیلی دیر مراجعه می‌کنند و اغلب درد را به مشکلات معده نسبت می‌دهند. گاهی درد به بازوی چپ و شانه ممکن است انتشار پیدا کند. هر دردی از ناحیه ناف تا فک تحتانی می‌تواند ناشی از بیماری قلبی باشد.

 

درد زونا
زونا یک بیماری ویروسی است که گاهی با درد نسبتا شدید شکمی آغاز می‌شود و ابتدا تشخیص آن دشوار است‌ ولی بعد از حدود یک هفته از شروع علائم‌، ضایعات تاولی آن در ناحیه دردناک شکم پدیدار و تشخیص قطعی می‌شود. معمولا این درد یک طرفه است.

‌درد ناحیه تحتانی شکم در خانم‌ها
دردهای غیر عادی که نسبت به قاعدگی‌های قبل متفاوت باشد‌، باید تحت بررسی قرار گیرد؛ چون ممکن است کیست پاره شده یا حتی بارداری خارج رحمی باشد.

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (21)

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (21)


مشاور علمی پژوهشی: دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی


درد شکم از شکایات شایع در بیماران است و به طور کلی ناشی از بیماری‌های داخلی مثل عفونت‌ها، ‌التهاب روده‌ها، التهاب کبد، ‌التهاب معده و یا ناشی از بیماری‌های جراحی مثل آپاندیسیت، ‌التهاب کیسه صفرا، سرطان‌های شکم مثل سرطان معده، روده کوچک و روده بزرگ است. شناخت سریع و به موقع علت درد شکم توسط پزشک حاذق در درمان موثر و با هزینه کمتر آن روبرو خواهد بود. پس از شرح حال و معاینه کامل شکم، روش‌هایی مثل گرافی و سونوگرافی شکم در تشخیص کمک می‌کند.در مرکز فوق تخصص ما روش‌های لاپاراسکوپی تشخیصی به عنوان روش استاندارد در دنیا که برای تشخیص دردهای شکم با علت نامشخص بکار گرفته می‌شود، با کمترین تهاجم و حتی با کاربرد همزمان روش‌های درمانی مثل برداشت آپاندیس،‌کیسه صفرا و تخمدان و توده‌های داخل شکم قابل انجام است. روش لاپاراسکوپی تشخیصی در دردهای شکم بسیار مهم است و می‌تواند بیماران را از ارجاع مختلف پزشکان متفاوت نجات دهد.

 

سوال مسابقه: علل مهم درد شکم چیست و روش مناسب تشخیص و درمان آن کدامند؟
الف)علل داخلی مثل کوله سیستیت حاد و التهاب روده-لاپاراسکوپی
ب)علل جراحی مثل التهاب معده، سرطان معده، آپاندیسیت-‌سونوگرافی
ج)علل جراحی مثل آپاندیست، کوله سیستیت-لاپاراسکوپی
د)علل داخلی مثل سرطان روده بزرگ، ‌التهاب کبد-لاپاراسکوپی

 

برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های: مطب 32240047، آقای اشکاوندی 09139008120 و خانم امینی 09130748424 تماس بگیرید.


شرایط شرکت در مسابقه
برای شرکت در این مسابقه که هر هفته شنبه‌ها چاپ می‌شود، حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌خانوادگی در سایت‌ novintahlilgaran.com ذکر کنید. آخرین مهلت شرکت، یک هفته پس از چاپ است. ضمنا پاسخ هفته گذشته گزینه( د )بود. هر پنج شماره یک بار به افرادی که به سلسله سوالات پاسخ صحیح دهند، به قید قرعه جوایز نفیسی ارائه خواهد شد:


جایزه ویژه نفر اول: 5 میلیون تومان
پنج نفر برگزیده دوم: هزینه سفر به مشهد مقدس
پنج ‌نفر برگزیده سوم: 5 دستگاه تبلت

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (20)

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (20)
مشاور علمی پژوهشی: دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی


زردی(یرقان) از علائم مهم در بدن ما است که به علت افزایش بیلی روبین در خون ایجاد می‌شود. علل آن شامل: التهاب و آسیب کبدی، اختلالات خونی، آسیب و سنگ‌های کیسه صفرا و مجاری صفراوی و... است. از علل مهم آن، بیماری‌ کیسه صفرا و مجاری صفراوی است که با تشخیص و درمان صحیح می‌توان آن را برطرف کرد. اولین قدم در شناسایی علت زردی ایجاد شده از اختلالات صفراوی انجام آزمایشات کبدی و بیلی روبین خون و سپس انجام سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی و کیسه صفرا است. در سونوگرافی وجود سنگ یا توده در کیسه صفرا و مجاری صفراوی و گشاد بودن مجاری صفراوی مهم است. لذا در صورت وجود سنگ کیسه صفرا و مجاری صفراوی، درمان اصلی آن خارج کردن سنگ است. کلینیک ما جهت خروج کیسه صفرا از روش لاپاراسکوپی بدون نیاز به جراحی باز استفاده می‌کند تا با حداقل آسیب به جدار شکم و با وجود ریکاوری بهتر بعد از عمل، خروج کیسه صفرا انجام شود.

 

سوال مسابقه: علل و درمان زردی بدن چیست؟
الف)التهاب کبد و کیسه صفرا- جراحی
ب)التهاب کبد، بیماری‌های خونی- جراحی
ج)سنگ کیسه صفرا و مجاری صفراوی- درمان دارویی
د)سنگ کیسه صفرا و مجاری صفراوی- جراحی


برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های: مطب 32240047، آقای اشکاوندی 09139008120 و خانم امینی 09130748424 تماس بگیرید.


شرایط شرکت در مسابقه
برای شرکت در این مسابقه که هر هفته شنبه‌ها چاپ می‌شود، حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌خانوادگی در سایت‌ novintahlilgaran.com ذکر کنید. آخرین مهلت شرکت، یک هفته پس از چاپ است. ضمنا پاسخ هفته گذشته گزینه( ب )بود. هر پنج شماره یک بار به افرادی که به سلسله سوالات پاسخ صحیح دهند، به قید قرعه جوایز نفیسی ارائه خواهد شد:
جایزه ویژه نفر اول: 5 میلیون تومان
پنج نفر برگزیده دوم: هزینه سفر به مشهد مقدس
پنج ‌نفر برگزیده سوم: 5 دستگاه تبلت

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (19)

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (19)
مشاور علمی پژوهشی: دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی


خلط خونی یکی از علائم مهمی است که در انسان ایجاد شده و می‌تواند نشان‌دهنده ضایعه مهم در بدن باشد. عامل آن شامل سینوزیت، التهاب و عفونت در راه‌های هوایی و ریه‌ها، عفونت سل، سرطان راه‌های هوایی و ریه و آمبولی ریه است. بسیار مهم است که راه‌های تشخیص صحیح و فوری در بیماران با خلط خونی انجام شود. چون اگر عامل سرطان یا عفونت سل یا آمبولی ریه دیر تشخیص داده شوند، عواقب ناگواری دارند.مهمترین اقدام تشخیصی در این بیماران انجام برونکوسکوپی یا دیدن راه‌های هوایی با دستگاه و نمونه برداری است. برونکوسکوپی یا اصطلاحا شستشوی ریه به راحتی قابل انجام است و حتی با بیهوشی و بدون بیهوشی قابل انجام است. اما برای درمان بر اساس نوع بیماری که بعد از برونکوسکوپی انجام می‌شود، درمان‌های مختلفی لازم است و مصرف دارو در این بیماران حتما باید با مجوز پزشک صورت گیرد.خوشبختانه در این زمینه گروه فوق تخصص درمان‌های نوین با انجام درمان‌های جراحی و غیرجراحی بیماری‌ها و با روش‌های استاندارد دنیا زیر نظر فوق تخصص‌های مربوطه در خدمت هموطنان است.

سوال مسابقه: مهمترین اقدام در بیمار با خلط خونی چیست؟
الف)شستشوی ریه و عمل جراحی
ب) برونکوسکوپی و مصرف دارو
ج) دیدن راه‌های هوایی و بستری کردن بیمار
د)هیچکدام


برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های: مطب 32240047، آقای اشکاوندی 09139008120 و خانم امینی 09130748424 تماس بگیرید.


شرایط شرکت در مسابقه
برای شرکت در این مسابقه که هر هفته شنبه‌ها چاپ می‌شود، حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌خانوادگی در سایت‌ novintahlilgaran.com ذکر کنید. آخرین مهلت شرکت، یک هفته پس از چاپ است.هر پنج شماره یک بار به افرادی که به سلسله سوالات پاسخ صحیح دهند، به قید قرعه جوایز نفیسی ارائه خواهد شد:


جایزه ویژه نفر اول: 5 میلیون تومان
پنج نفر برگزیده دوم: هزینه سفر به مشهد مقدس
پنج ‌نفر برگزیده سوم: 5 دستگاه تبلت

همو‌پتیزی چیست؟

آشنایی با یک بیماری فصلی
همو‌پتیزی چیست؟
هموپتیزی عبارت است از خلط حاوی رگ‌های خونی یا خون واضح که از دستگاه تنفس دفع شود‌ که این خون روشن است. دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص ریه در ادامه توضیحات لازم را در این زمینه می‌دهد.

 

علت و چگونگی ایجاد عارضه
ساده‌ترین علت خلط خونی‌، خون دماغ شدن است و بدترین علت آن بیماری‌های شدید ریوی است‌. به هر حال آن را جدی بگیرید حتی اگر چیز مهمی نباشد‌. وجود خون در خلط دفع شده، معمولا نشانه یک خونریزی شدید در مسیر تنفسی بین بینی و انتهای ریه است. مثلا یک خون دماغ خفیف باعث چکیدن کمی خون از حفره پشت بینی به داخل ریه شده و با سرفه دفع می‌شود، اما خونریزی از جایی دیگر غیر از بینی ممکن است مشکل آفرین باشد‌. مثلا سرفه‌های شدید ممکن است رگی را در ریه پاره کند. در عفونت‌های ویروسی هم خلط خونی زیاد دیده می‌شود‌. برو نشیت و بعضی انواع ذات الریه هم می‌توانند باعث خونریزی ریه شوند‌. برونشیت با التهاب راه‌های تنفسی می‌تواند در اثر عوامل مختلف از میکروب‌ها تا تنفس گازهای مسموم بروز کرده باشد‌. اما واکنش طبیعی بدن به عوامل محرک است.به هر حال این اختلال قابل درمان بوده و برخلاف بیماری‌هایی مانند سل‌، ذات الریه و سرطان سریع‌تر درمان می‌شود‌.لخته‌‌هـای خونـی و تـورم بافـت ریـه در اثـر بیماری‌های قلبی نیز ممکن است علت خلط خونی باشند و بدتر از همه سرطان ریه هم خلط خونی ایجاد می‌کند البته منبع این خون همیشه مسیر تنفسی نیست‌، ممکن است خونریزی در معده باشد و با سرفه خارج شود‌. در موارد کم اهمیت‌، خون به صورت نقاط کوچک قرمز است و در موارد شدید لکه‌های خــون در خلـــط یا وجــود خــون در دهــان است‌. خلط خونی برحسب مقدار خون دفع شده به سه دسته حجیم، غیر حجیم و نامشخص قابل تقسیم است و شایع‌ترین علت خونی حجیم شامل سل ریوی، برونشکنازی و ابسه ریوی است . از شایع‌ترین علل خلط خونی غیر مهم برونشیت‌، برونشکنازی و سرطان ریه است‌.


چه وقت به پزشک مراجعه کنیم‌؟
هنگامی که بدون وجود سرماخوردگی یا آنفلونزا، نقاط با رگه‌های خونی در خلط دیده شود‌.
هنگامی که تب، درد قفسه و کوتاهی نفس وجود دارد‌.
هنگامی که خلط خیلی قرمز است یا چندین بار خلط خونی دفع شده است‌.
گاهی خونریزی کم است و به نوع شدید تبدیل می شود، پس بیمار باید به پزشک مراجعه کند و این حالت را جدی بگیرد‌.اغلب افراد سیگاری دیدن خلط خونی را جدی نمی‌گیرند و می‌گویند به علت سرفه زیاد گلوی شان زخم شده و به این فکر نمی‌کنند که شاید این علامت بروز یک مشکل جدی در ریه آنها باشد. پس نباید به راحتی از ایـــن کنار این علامت مهم گذشت.
‌به تکرار آن توجه کنید‌:اگر سرما خوردگی یا عفونت شدید ویروسی دارید و نقاط خونی کوچکی در خلط دیده‌اید‌، در صورت تکرار یا بیشتر شدن آن نزد پزشک بروید‌.


درمان خلط خونی
شما نمی‌توانیدخونریزی در خلط را بند آورید چه این خونریزی بی‌خطر باشد و زود از بین بررود و چه ادامه پیدا کند‌، باید به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه فیزیکی و اقدامات تشخیصی باراکلینیک مانند فرستادن نمونه خلط به آزمایشگاه تصویربرداری از قفسه صـــدری بتوانـــد بیماری را تشـــخیص داده و درمان کند‌.
نکته مهم‌: جلوی دفع خون را نگیرید .هیچ وقت برای جلوگیری از دفع خلط خونی شربت ضد سرفه مصرف نکنید این کار باعث جمع شدن خون در درون بدن و محقق ماندن علائم آن شده و گرفتاری‌هایش شدید می‌شود‌. در صورتی که لازم باشد، پزشک داروی ضد سرفه مناسب تجویز می‌کند‌.


راه‌کارهای پیشگیری
قطع مصرف سیگار: مصرف سیگار باید قطع شود تا زمینه ایجاد خلط خونی تحت کنترل درآید. چون می‌تواند باعث عفونت ریوی شود.
قطع مصرف الکل: الکل باید ترک شود تا ریه‌ها و سیستم گوارشی از ایجاد خلط خونی درامان بماند.
تزریق واکسن: واکسن پنوموکوک به خصوص در افراد بالای 65 سال و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بهتر است تزریق شود.
درمان زودهنگام عفونت‌های ریوی.
رعایت بهداشت دست‌ها.
دوری از استراحت‌های طولانی مدت در بستر بیماری و ضمنا در دوره نقاهت بیماری بهتر است از جوراب کشی استفاده شود.
بلافاصله پس از جراحی حرکت تحتانی اندامی بدن زیر نظر پزشک انجام شود.
در سفر هر 1 تا 2 ساعت یک بار زمانی ایستاده و راه بروید.
در معرض هوای آلوده قرار نگرفتن.
تغذیه مناسب.

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (18)

مسابقه بزرگ علمی با جوایز نفیس (18)
مشاور علمی پژوهشی: دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی


کم کاری تیروئید
غده تیروئید یک غده مهم در بدن است که تمام متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند. تا حدی که کاهش فعالیت این غده باعث کاهش در فعالیت‌های اعضا بدن می‌شود. از جمله اینکه در اعصاب و عضلات باعث افسردگی، ضعف عمومی و خواب‌آلودگی می‌شود. همچنین در قلب نارسایی قلبی، در ریه تنگی نفس، در پوست خشکی و ورم پوستی و خشکی مخاطی ایجاد می‌کند.اما از علائم مهم کم کاری تیروئید می‌توان به ‌اختلال در قاعدگی در زنان اشاره کرد. همچنین چاقی و اختلالات جنسی را باید در کم کاری تیروئید جستجو کرد. لذا توصیه می‌شود در بیمارانی که علائم بیماریشان طول کشیده، حتما فعالیت غده تیروئید با اندازه‌گیری میزان هورمون‌های مربوطه بررسی شود.خوشبختانه در این زمینه گروه فوق تخصص درمان‌های نوین با انجام درمان‌های جراحی و غیرجراحی بیماری‌ها و با روش‌های استاندارد دنیا زیر نظر فوق تخصص‌های مربوطه در خدمت هموطنان است.

 

سوال مسابقه: کدام یک از علائم نشانه کم کاری تیروئید نیست؟
الف)افسردگی، اضطراب، خواب‌آلودگی
ب)نارسایی قلبی،‌تنگی نفس، چاقی
ج)خشکی مخاط چشم‌ها و دهان،‌اختلالات جنسی و اختلالات قاعدگی در زنان
د)ضعف بدن، ورم پوستی و افسردگی


شرایط شرکت در مسابقه
برای شرکت در این مسابقه که هر هفته شنبه‌ها چاپ می‌شود، حرف گزینه صحیح را به همراه نام و نام‌خانوادگی در سایت‌ novintahlilgaran.com ذکر کنید. آخرین مهلت شرکت، یک هفته پس از چاپ است. ضمنا پاسخ هفته گذشته گزینه الف بود. هر پنج شماره یک بار به افرادی که به سلسله سوالات پاسخ صحیح دهند، به قید قرعه جوایز نفیسی ارائه خواهد شد:
جایزه ویژه نفر اول: 5 میلیون تومان
پنج نفر برگزیده دوم: هزینه سفر به مشهد مقدس
پنج ‌نفر برگزیده سوم: 5 دستگاه تبلت


نام برگزیده سوم: مریم اسدالهی نصرآبادی

برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های: مطب 32240047، آقای اشکاوندی 09139008120 و خانم امینی 09130748424 تماس بگیرید.

شکست آسم آلرژیک با حذف عوامل ایجاد آن

آشنایی با یک بیماری فصلی
شکست آسم آلرژیک با حذف عوامل ایجاد آن


دکتر وحید گوهریان، فوق تخصص جراحی ریه درباره آسم آلرژیک که با افزایش آن رو به رو هستیم، توضیحات لازم را می دهد: کلمه آسم از زبان یونانی گرفته شده است که معنی آن تنگی نفس است و آسم آلرژیک یک بیماری التهابی مزمن راه‌های هوایی است که در اثر تماس با آلرژن‌ها به وجود می‌آید. در واقع آسم یک بیماری حمله‌ای است که در فواصل معین بروز می‌کند‌ و معمولا حملات آسم، کوتاه مدت است و هر حمله بیش از چند دقیقه تا چند ساعت طول نمی‌کشد.ضمنا بعد از پایان این مدت به نظر می‌رسد که بیمار بهبودی کامل پیدا کرده است‌.


افراد مبتلا
در دنیا 300 میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و بیشتر کودکان از این بیماری رنج می‌برند، به طوری که حدود 90 درصد آسم‌های دوران کودکی و نوجوانی از نوع آلرژیک هستند و در بزرگسالان این رقم به 50 درصد می‌رسد.


علل آسم آلرژیک
آلرژن‌ها که موادی هستند که باعث ایجاد حساسیت و پاسخ بیش از حد دستگاه ایمنی می‌شوند و شامل گرده درختان‌، علف‌ها، اسپور گیاهان‌، زواید حیوانات (مانند مو‌، پوست و بزاق) گرد و غبار هستند‌.اکثر آلرژن‌های ایجادکننده آسم به وسیله هوا منتقل می‌شوند.و برای ایجاد یک حالت حساسیت لازم است که به تعداد کافی گرد هوا وجود داشته باشد‌. پس از آنکه حساسیت ایجاد شده در برخوردهای بعدی بیمار نسبت به آلرژی عکس‌العمل شدیدتری نشان می‌دهد، به طوری که مقادیر جزئی از آلرژن موجب تشدید قابل ملاحظه بیماری خواهد شد‌. این نوع آسم فصلی بوده و به طور شایع در کودکان و جوانان دیده می‌شود. در ضمن این بیماری از روی علائم بالینی و اسپیرومتری قابل تشخیص است‌.

 

علائم آسم آلرژیک
سه علامت اصل آسم عبارتند از‌:
تنگی نفس
سرفه
خس خس سینه
از علائم دیگر، احساس سنگینی در قفسه صدری است.‌ نکته: در آغاز حمله آسم، به بیمار احساس گرفتگی در قفسه سینه دست می‌دهد که اغلب همراه با یک سرفه بدون خلط است. تنفس به حد قابل شنیدن خشن بوده و خس خس سینه در هر دو مرحله تنفسی (دم و بازم ) واضح است‌.بازدم طولانی شده و بیمار اغلب دچار افزایش تعداد تنفس و افزایش تعداد ضربان قلب و افزایش خفیف فشار خون می‌شود‌.

 

درمان آسم آلرژیک
حذف عامل یا عوامل ایجادکننده آسم در محیط زیست
بیماران مبتلا به آلرژی موفقیت ‌آمیزترین وسیله‌ای است که برای درمان این بیماری در دسترس است.
درمان دارویی شامل داروهای گشادکننده برونش‌هاست که معمولا به صورت استنشاقی معرفی می‌شود.
از دیگر داروها مصرف کورتون (ضد التهاب) در موارد شدیدتر بیماری است که بدون تجویز پزشک نباید مصرف شود.

 

راه های کنترل آسم
استفاده منظم و برنامه‌ریزی شده از داروها
دوری از مواردی که پاسخ آلرژیک ایجاد کنند.
ورزش مداوم انجام شود، اما در هوای سرد از ورزش کردن خودداری کرده، زیرا باعث تحریک مجاری هوایی می‌شود‌.
دوری از سیگار و سعی شود از محیط‌های آلوده به دود سیگار دوری شود.

 

دیگر توصیه‌ها
وسایل خانه و محل کار خود را همیشه گردگیری کرده و از آلوده شدن آنها جلوگیری کنید.
برای جلوگیری از ورود هوای آلوده درز پنجره‌ها را بپوشانید و از دستگاه‌های تسویه هوا در خانه و محل کار خود استفاده کرده و همچنین رطوبت هوا را متعادل کرده و در صورتی که در مکان‌هایی مرطوب و نمناک زندگی می‌کنید با پزشکتان در این باره صحبت کنید.
نواحی مختلف همچون حمام، دستشویی و آشپزخانه را از وجود قارچ‌ها و باکتری پاک کنید.
در فصل زمستان با شال یا ماسک بینی و دهان خود را بپوشانید.
ورزش آرام و معتدل با مشورت پزشک می‌تواند به شما کمک کند.
اگر چاق هستید به دنبال راه‌هایی برای کاهش وزن باشید.
اگر مبتــلا به بیـــماری رفــــلاکس مـــعده و مــری هستید (GERD) با کنترل خطر ابتلا به آسم را کاهش دهید.
رژیم غذایی سالم را به همراه میوه و سبزیجات مصرف کنید.
اگر فرد دارای علائم آلرژیک به حیوانات خانگی است و یا آسم دارد، از نگهداری و پرورش حیوانات خانگی در خانه و محل زندگی خودداری شود

صفحه1 از6

اطلاعات مرکز

آدرس: اصفهان - خیابان شمس آبادی-چهارراه قصر-مجتمع قصرنور-طبقه 5-واحد501

تلفن‌های تماس: 32240047-031 - 09130748424

تلفن گویا: 9730361

فکس  : 03132240047

کدپستی: 3165844567

ایمیل: info@novintahlilgaran.com

map

رفتن به بالا